Шляхи втілення алгоритмів при вивченні математики
Алгоритм – система правил (програма), що вказує, у якій послідовності треба виконати кожне з цих правил, щоб після певного числа операцій розв’язати будь-яку задачу даного типу. Характерними рисами алгоритму є:
- дискретність, яка полягає в розчленуванні процесу на окремі послідовні етапи;
- детермінованість, тобто повне і однозначне визначення на кожному етапі проміжних показників за даними, одержаними на попередньому етапі;
- масовість, що означає застосованість алгоритму.
- Навчити учнів використовувати алгоритми при вивченні математики.
- Побудова і використання алгоритмів самого викладання математики.
Щодо використання алгоритмів учнями, то тут може бути два підходи – можна повідомити учням готовий алгоритм і можна підводити учнів до самостійного відкриття необхідних алгоритмів, що є варіантом інноваційних підходів до навчання. В обох випадках корисно застосовувати короткий запис алгоритмів. Маючи готові алгоритми учні легко використають їх для самостійної роботи над теоретичним матеріалом чи до розв’язання задач.
Другий шлях алгоритмічного підходу полягає в побудові алгоритмів викладання математики, тобто в описі навчальної діяльності вчителя.
Для побудови алгоритму навчання потрібно проаналізувати зміст і мету вивчення певної теми, діяльність учнів по його засвоєнню і діяльність учителя щодо організації цього засвоєння. Побудований алгоритм навчання має бути здійсненний не тільки теоретично, але і практично, враховуючи особливості учнів даного класу. При підготовці до уроку чи плануючи вивчення нової теми вчителю варто пам’ятати, що будь-яка інноваційна технологія застосовується за певним алгоритмом і, автоматично, включає в себе використання алгоритмів для розв’язування математичних чи опрацювання теоретичного матеріалу. Таким чином, алгоритм навчання – це порядок застосування педагогічних технологій і разом з тим він є складовою частиною будь-яких інноваційних педагогічних технологій.
Алгоритми в інноваційних технологіях навчання
Процес навчання не автоматичне вкладання навчального матеріалу в голову учня. Він потребує напруженої розумової роботи дитини і її власної активної участі в цьому процесі. Пояснення і демонстрація, самі по собі, ніколи не дадуть справжніх, стійких знань. Цього можна досягти тільки за допомогою новітніх технологій навчання[п.6]. Алгоритмічний підхід до вивчення математики дає можливість підвищити ефективність застосування педагогічних технологій.
Виділяють три групи технологій: технологія пояснювально-ілюстративного навчання; особистісно-орієнтовані технології та технології розвиваючого навчання. Кожна з груп включає в себе декілька конкретних технологій навчання: проблемне навчання, колективні форми навчання, технологія проектного навчання і т. д.
Використання кожної з цих технологій вимагає від учителя певного алгоритму дій. Так, технологія «проблемне навчання» здійснюється за таким алгоритмом:
- Постановка проблеми.
- Визначення шляхів її розв’язання.
- Вибір оптимального шляху.
- Розв’язання проблеми.
- Оголошення теми, мотивація.
- Вибір форми проекту, прогнозування результатів.
- Вибір методів дослідження, розподіл обов’язків між членами групи.
- Консультація вчителя щодо підбору джерел інформації та втілення проекту.
- Збір інформації учнями, обговорення, аналіз, висновки.
- Оформлення проекту, підготовка до виступу.
При використанні технології пояснювально-ілюстративного навчання ефективність приносить «Алгоритм узагальнення і систематизації знань певної теми»:
- Дати означення математичного поняття.
- Сформулювати ознаку математичного поняття.
- Визначити властивості цього поняття та наслідки, що випливають з них.
- Визначити практичне застосування вивченого поняття.
- Розвивати вміння застосовувати це поняття до розв’язування задач.
Технологія ділової гри ( «ігрова технологія») представлена етапами:
Етап підготовки:
- розробка гри: написання сценарію; укладання плану ділової гри; загальний опис гри; зміст інструктажу; підготовка матеріального за-безпечення;
- вхід у гру: постановка проблеми, цілей; умови, інструктування; регламент, правила; розподіл ролей; об'єднання у групи; консультування.
- групова робота над завданням: робота з джерелами; тренінг; мозковий штурм; робота з агротехніком;
- міжгрупова дискусія: виступи груп; захист результатів; правила дискусії; робота експертів.
- висновки з гри; аналіз, рефлексія; оцінка та самооцінка роботи; висновки й узагальнення; рекомендації.
Алгоритмічний підхід до вивчення математики створює умови для розвитку здібностей учнів, які мають природжені задатки до занять математикою, і дає можливість розвивати математичні здібності учнів, які не мають таких задатків. Використовуючи алгоритми, учень отримує впевненість у своїх силах, у нього виникає бажання виконати дане йому завдання.